Затишанська громада
Одеська область, Роздільнянський район

ДО УВАГИ БДЖОЛЯРІВ

Дата: 27.03.2025 10:48
Кількість переглядів: 26

З настанням весни бджолярі активно готують пасіки до нового сезону, а сільгоспвиробники розпочинають обробку полів засобами захисту рослин. Саме в цей період підвищується ризик отруєння бджіл пестицидами, що може спричинити значні втрати для бджільництва та екосистеми загалом.

Сільськогосподарські товаровиробники та фермери повинні проводити хімічні обробки відповідно до плану, узгодженого з органами місцевого самоврядування, та дотримуватися вимог законодавства України:

Відповідно до ст. 23, 30, 37 Закону України «Про бджільництво» (зі змінами) від 22 лютого 2000 року № 1492-ІІІ (далі – Закон), Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затвердженою Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року №338 «Про деякі питання у сфері бджільництва», з метою недопущення випадків отруєння бджіл під час обробки сільськогосподарських культур засобами захисту рослин (пестицидами та агрохімікатами)  повідомляємо про те, що сільгоспвиробники зобов`язані вживати заходи щодо дотримання у повній мірі вимог чинного законодавства.

 

Основною причиною отруєння бджіл навесні є обробка садів, полів і лісосмуг пестицидами, агрохімікатами та іншими засобами захисту рослин під час активного періоду вильоту бджіл.

Наслідки отруєння

Масова загибель бджіл навесні може призвести до:

  • Зниження запилення ранніх медоносних культур, таких як ріпак, фруктові дерева та інші сільськогосподарські рослини.
  • Скорочення популяції бджіл та послаблення бджолосімей перед основним медозбором.
  • Втрат у виробництві меду та інших продуктів бджільництва.
  • Погіршення стану екосистем через скорочення кількості запилювачів.

Способи захисту бджіл

Обов’язки аграріїв:

  • Використовувати безпечні для бджіл препарати та суворо дотримуватися інструкцій щодо їх застосування.
  • Проводити обробки у вечірні або нічні години, коли бджоли неактивні.
  • Відповідно до ст. 37 Закону України «Про бджільництво», не менше ніж за три доби до початку обробки через медіа попереджати пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 км від оброблюваних площ. Повідомляти дату обробки, назву препарату, ступінь та строк дії його токсичності.
  • Уникати знесення пестицидів на сусідні квітучі медоноси. Швидкість вітру під час обробки не повинна перевищувати 3-4 м/с.
  • Використовувати лише дозволені засоби захисту рослин (3 та 4 класу токсичності), не перевищувати норму застосування препарату.

Обов’язки пасічників:

  • Реєструвати пасіки в органах місцевого самоврядування, вказавши кількість бджолосімей та точне місце розташування.
  • Отримати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки з відмітками про стан здоров'я бджіл.
  • Під час кочівлі звертатися з письмовим проханням про розміщення пасіки до ОТГ, керівника підприємства або фермера. У запиті вказувати місце розташування, кількість бджолосімей, термін перебування та надавати копію ветеринарно-санітарного паспорта.
  • У разі відсутності документа про здоров'я бджіл голова ОТГ, сільської ради, керівник господарства має законні підстави відмовити пасічнику в розміщенні пасіки на його території, щоб в подальшому недопустити конфліктних ситуацій.

Лише після отримання письмового дозволу можна вивозити свою пасіку на медозбір на території інших населених пунктів та господарств.

Відповідальність за порушення законодавства

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про бджільництво» та ст. 20 Закону України «Про пестициди та агрохімікати», порушення правил використання пестицидів тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

Отруєння бджіл навесні є серйозною загрозою для бджільництва та агровиробництва. Лише спільні дії дозволять захистити бджіл та забезпечити стабільний розвиток сільського господарства.

https://rada.info/upload/users_files/04379255/d27c03089cdb9868418df0374d3056cb.pdf

https://rada.info/upload/users_files/04379255/4c2a6a187da86f8e60ad73dd1f1bb208.pdf

https://rada.info/upload/users_files/04379255/345e9516f5c3fdd2a89eab50a17d4b87.pdf

https://rada.info/upload/users_files/04379255/b4376f5b0fb55ee6d7420b3a9a64c35b.pdf

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь