Затишанська громада
Одеська область, Роздільнянський район

Історична довідка

Фото без описуДо складу Затишанської селищної ради входять 16 населених пунктів: селище міського типу Затишшя та  села Андрусова, Весела Балка, Гедеримове Перше, Дружелюбівка, Загір’я, Краснопіль, Нова Григорівка, Скинешори, Торосове, Володимирівка, Іванівка, Малорошеве, Перехрестове, Перехрестове Перше та Петрівка. 

Територіальна громада утворена у 2016 році шляхом об'єднання Затишанської селищної та Торосівської сільскої рад. Наприкінці 2020 року відбулося приєднання Перехрестівської сільської ради.

Загальна площа громади - 227,1 кв км.

Населення станом на 01.01.2024 року – 5 тисяч 757 осіб.

День села – 21 листопада, в день Святого Архангела Михаїла. 

Затишшя виникло як залізнична станція в 1865 році під час будівництва Одесько-Балтської залізниці. Ця назвав походить від слова «затишок», а звідси і Затишшя. З пуском станції в дію, біля неї все більше стали поселятися люди. В 1876 році тут вже було 11 дворів з населенням 73 особи. Було відкрито земську пошту, одну лавку, буфет і корчму. В перше описав цю територію Ф.П.Де-Волан в книзі «Описание земли Едисон» датовано 1792 роком.

Під час революції 1905-1907 років робітники Одеських підприємств розповсюджували в Затишші соціал-демократичні листівки. У повстанні на броненосці «Потьомкін» брав участь місцевий житель З.Н.Дашкевич.

В травні 1921 року в Затишші організовується сільськогосподарське товариство «Батрак». В його розпорядженні було всього 60 десятин орної землі, до складу товариства входило 21 особа, з них 15 працездатних. Першим головою товариства був обраний Дашкевич Захар Мойсейович. 9 листопада 1921 року артіль була перейменована на «Весну». 

Дякуючи зусиллям членів артілі, «Весна» з кожним роком міцніла і в травні 1924 року в її складі було вже 46 осіб, а в 1925 році артіль стала однією з передових в Одеській області.

В 1926 році в Затишші було збудовано елеватор на 100 тисяч пудів зерна.

В 1930 році організовано Затишанську МТС. Першим її директором був двадцятитисячник М.І.Шарапов. В 1941 році в селі вже нараховувалось близько 12 різних організацій: середня школа, лісопитомник, МТС, машинно-тракторна майстерня, колгосп, залізнична станція, райзаготконтора, сільпо, аптека, амбулаторія.

1 серпня 1941 року Затишшя було окуповано військами гітлерівської Німеччини та румунськими солдатами. З перших днів німецько-фашистсько-румунської окупації учитель місцевої школи А.І.Непомящий організував учнів для боротьби з ворогами. Але не маючи досвіду підпільної роботи, підпільники потрапили до рук жандармів і були розстріляні. Друга група патріотів, яку очолював Г.Г.Донський, розповсюджувала листівки, проводили всіляку диверсійну роботу на залізничній дорозі від станції Іванівка до станції Перехрестове. 

В 1942 році на сільській площі окупанти розстріляли сімнадцять 16-річних юнаків і дівчат, членів підпільної комсомольської організації. 
4 квітня 1944 року Затишшя від окупації звільнили війська третього Українського фронту. 

Завдяки вигідному розташуванню, наявності залізниці в 70-80-ті роки минулого століття в Затишші функціонували виробничі та торгові підприємства: «Міжколгоспбуд», оптово-роздрібні бази, ремонтно-транспортні підприємства, «Сільгоспхімія», автотранспортне підприємство, хлібоприймальне підприємство, філія Краснознам’янського цукрового заводу, нафтобаза та ще багато інших.

На сьогоднішній день на  території селищної ради працюють такі сільськогосподарські підприємства: ТОВ «Правда», ВКФ «Олтіс», ТОВ "Райз-Агро", СФГ "Земля", СФГ "Стан", ТОВ "Іриновка",  залізнична станція, борошномельний комплекс ТОВ «Агромаркет – Експо», три навчально-виховні комплекси, центр соціально-психологічної реабілітації для дітей, дві амбулаторії, приватні підприємства.

Багата земля Затишанська на славні, видатні родини, які прославляють нашу землю своїми талантами, своїми добрими справами.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь