A A A K K K
для людей із порушенням зору
Затишанська громада
Одеська область, Роздільнянський район

Головне управління Держпраці в Одеській області надає роз’яснення як законно оформити відпрошування працівника

Дата: 18.03.2019 14:52
Кількість переглядів: 776

1. ЗАПИТАННЯ                    

 

Працівники іноді відпрошуються з роботи на декілька годин, зокрема, на свято до дітей в садочок, під час карантину у школі, карантин не оголошено, але батьки не хочуть наражати на небезпеку захворювання, та у інших випадках. Як законно оформити відпрошування.

 

ВІДПОВІДЬ

 

Правильний варіант оформити відпрошування працівника з роботи у відповідності до чинного законодавства – встановити йому неповний робочий день.

 

Працівник подає заяву з проханням встановити йому режим неповного робочого часу на один день. Роботодавець при згоді видає відповідний наказ.

 

В табелі обліку використання робочого часу відповідальна за його ведення особа  зазначає фактично відпрацьовані працівником години.

 

Заробітна плата працівнику за цей день нараховується пропорційно відпрацьованому часу.

 

Інший вариант: надати працівнику відпустку без збереження заробітної плати на один день (ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504).

 

2. ЗАПИТАННЯ

Трапляється, що хвороба, наприклад, грип, ГРВІ, застає зненацька в робочій час. Зволікання загрожує ускладненнями. Як увільнити від роботи працівника, що захворів посеред робочого дня.

 

ВІДПОВІДЬ

Правильне рішення – відпустити працівника додому. Працювати хворому- не трудовий подвиг, а безвідповідальне ставлення до свого здоров’я та здоров’я колег. Зволікання з лікуванням загрожує ускладненням та уповільнює одужання. Щоб запобігти поширенню грипу, ГРВІ і тривалій відсутності працівників необхідно унеможливити  появу хворих на роботі. Відсутність хворого в колективі убезпечить від інфікування інших працівників.

 

Але задля власної безпеки роботодавцеві необхідне оформити відсутність такого працівника.

         Усна домовленість щоб хворий працівник у робочий час пішов додому лікуватися– не найліпший варіант. Погіршення самопочуття хворого працівника може привести до нещасного випадку, який може бути визнаним таким, що пов’язаний із виробництвом. Далі – розслідування нещасного випадку, компенсація його наслідків та т.і.

Хворому працівнику слід написати заяву з проханням відпустити додому до закінчення робочого дня через погане самопочуття.

За резолюцією роботодавця видається наказ про встановлення працівнику неповного робочого часу на один день.

Відсутність на роботі фіксується у табелі обліку використання робочого часу.

Час, коли працівник був відсутній на роботі, не оплачується.    Заробітна плата нараховується за фактичну кількість відпрацьованих годин.

 

Щоби працівники не видавали собі за героїв, не працювали хворими, що може призвести до поширення інфекційних хвороб серед здорових колег - доцільно регламентувати порядок дій працівника, коли він занедужав на роботі і треба додому, - в локальному нормативному акті. Це можуть бути правила внутрішнього трудового розпорядку.

Встановлення зобовязань працівника повідомляти керівників про хворобу в ПВТР дозволить: запобігти поширенню захворювань в трудовому колективі, зберегти робочий час на з’ясування причин відсутності когось із колег на роботі.

 

3. ЗАПИТАННЯ

В навчальному закладі, який відвідує дитина працівника, офіційно оголошено карантин. Як оформити відсутність працівника на роботі на час карантину.

 

ВІДПОВІДЬ

Якщо дитина працівника захворіла – все зрозуміло: працівник отримає листок непрацездатності  для догляду за хворою дитиною.

Проте для перебування вдома зі здоровою дитиною впродовж карантину листок непрацездатності не видають.

 

Розглянемо ситуацію коли працівник на час карантину просить роботодавця відпустити з роботи для догляду за здоровою дитиною.

          У нагоді стануть положення п.31 ч.1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504 (далі - Закон про відпустки): «Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку матері для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території».

Право одержати таку відпустку поширюється на осіб, коло яких визначено в ч.3 ст.18 Закону про відпустки: батько; баба; дід; інші родичі, які фактично доглядають за дитиною; особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину; один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

          На підставі заяви працівника роботодавець видає наказ про надання відпустки без збереження заробітної плати відповідно до п.31 ч.1 ст. 25 Закону про відпустки.

 

До заяви працівник додає: свідоцтво про народження дитини; документ, що підтверджує оголошення карантину (наказ органу влади або місцевого самоврядування про призупинення навчального процесу на певній території або в окремих закладах, де перевищений епідемічний поріг).

 

4. ЗАПИТАННЯ

Діти в закладі почали хворіти, а карантин офіційно не оголосили. Батьки воліють убезпечити дитину від контакту з однолітками. Як оформити відсутність працівника на роботі у такому випадку.

                                                                 

ВІДПОВІДЬ

Так як карантин не оголошено то скористатися положеннями п.31 ч.1 ст. 25  Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504 (далі – Закон про відпустки): «Відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку матері  для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території» підстави відсутні.

У цьому випадку доречним буде варіант надання працівнику відпустки іншого виду згідно із Законом про відпустки.

          Це може бути:

  • щорічна основна відпустка (ст. 6 Закону про відпустки); 
  • щорічнадодатковавідпустка за роботу ізшкідливими і важкимиумовамипраці(ст. 7 Закону про відпустки);
  • щорічнадодатковавідпустка за особливий характер праці(ст.  8 Закону про відпустки);
  • відпустка без збереженнязарплати за згодоюсторін (ст. 26 Закону про відпустки)

 

5.ЗАПИТАННЯ

Діти в закладі почали хворіти, карантин офіційно не оголосили. Батьки воліють убезпечити дитину від контакту з однолітками. Але бажають продовжувати працювати, або кілька годин на день, або в певні дні тижня. Як оформити відсутність працівника на роботі певний час робочого дня, тижня.

 

ВІДПОВІДЬ

                У такій ситуації доречніше вирішення - встановлення за заявою працівника неповного робочого часу на період поширення захворювань в закладі.

Установленнянеповногоробочого часу за угодоюсторінврегульовано ст.56 Кодексу законів про працюУкраїни (далі – КЗпП).

          Такий режим роботиможереалізовуватися як неповнийробочий день абонеповнийробочийтиждень.Правомірною буде і комбінація цих форм.

          При роботі на умовах неповного робочого дня працівник працює тільки частину робочого дня, наприклад, з понеділка по п’ятницю з 14.00 до 17.00; при умовах неповного робочого тижня працівник працює у певні дні, наприклад, понеділок, середа, п’ятниця, тривалість щоденної роботи у ці дні не зменшується; комбінація: працівник працює у понеділок, середу, п’ятницю з 14.00 до 17.00.

На підставі заяви за резолюцією роботодавця видається наказ про встановленняпрацівникунеповногоробочого часу.

В наказі про встановлення неповного робочого часу зазначається період, на який такий режим роботи встановлюється; вказується кількість годин (якщойдеться про неповний день),абокількістьднів (за встановленнямнеповногоробочоготижня).

          Робота на умовах неповного робочого часу оплачується пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку         

Право працювати на умовах неповного робочого часу мають всі працівники, але такий режим встановлюється за угодою сторін.Деяким категоріям працівників неповний робочий час за їх бажанням встановлюється в обовязковому порядку.

На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням або здійснює догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку, роботодавецьзобов'язаний встановити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

          Стаття 1861 КЗпП поширює цю гарантію також на батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також на опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів.

Роботодавець на прохання особи з інвалідністю зобов’язаний встановити їй неповний робочий час у випадках, передбачених законодавством (ст. 172 КЗпП).

 

 

Ст.інспектор ГУ Держпраці

в Одеській області                                 І.Б.Сорокін

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь